Meal kits and delivery services can be just the thing to help you and the kids eat healthier, save time, and yes, preserve your sanity. We rounded up NYC meal kit delivery services of all kinds—vegan and vegetarian, one-dish, just-for-kids, no-prep, foodie-inclined, etc.—and are here to help you decide which meal kit is the best for your busy NYC family. Read on to find your meal delivery match, and dig in!

Cook Unity

Cook Unity combines the skill of real chefs, the freshness and quality of locally-sourced ingredients and the convenience of a meal delivery service. Over 50 skilled chefs create more than 250 dishes to choose from each week; examples include Moroccan Chickpea Tagine, with Turmeric Rice, Pan Seared Chicken
with Roasted Veggies and Spinach Puree and Poached Salmon with Asparagus, but the options and variety are extremely impressive. Additionally, Cook Unity has partnered with nine of NYC’s culinary icons to bring a signature dish to the weekly menu. You can refine your choices to include meals for weight loss, healthier eating and other goals, as well as dietary preferences such as dairy-free, vegan, low-carbs, seafood, paleo, etc. Sign up for as few as four meals a week or as many as 16. Meals are delivered chilled fresh (not frozen) in eco-friendly packaging, and you can pick your delivery day. Choose your meals each week, or set your preferences and let Cook Unity do the work.  

Cost: Starting at $13.49/meal with free delivery. 

Online: cookunity.com

photo: Dinnerly

Dinnerly

If your goal is to get a wholesome, easy meal on the table for your family, then Dinnerly is the meal delivery option for you. Each week Dinnerly customers choose from over a dozen options which change each week. The choices are totally kid-friendly with options like sweet and sour Swedish meatballs, turkey burgers and enchiladas. Each meal has only five prep steps and takes less than 30 minutes to get on the table, perfect for rushed weeknight dinners. Not interested in getting your box this week? No problem! You can skip any time. 

Cost: Meals start at $4.69/person

Onlinedinnerly.com

photo: Yumble

Yumble

It kind of doesn't get any easier than this. Yumble sends you six, 12, or 24 meals a week, which stay fresh in the fridge for a full seven days. We tried nutritious takes on kid-friendly favorites like chicken pops, multigrain mac and cheese, pizza pockets, turkey cheddar pinwheels and bowl of yays (a fun pasta dish). Our kid tester enjoyed all of them (as did we) although the healthy treat pops were not a solid sell to our kid. Yumble's box, meal sleeves and meal trays are 100% recyclable.  Plus, they strike a home run with fun packaging, games, illustrations and even "Yumble coins" that can be used to motivate kids to try new foods—and then redeemed by the kids for Yumble product rewards.  

Cost: It's a weekly subscription, starting at $6.99 per meal. 

Online: yumblekids.com

photo: Mosaic

Mosaic

Started by two busy NYC professionals who wanted to eat a plant-rich, healthy diet that was also affordable, Mosaic offers frozen veggie bowls, oat bowls and soups made with fresh, whole food ingredients. Meals are ready in under five minutes, contain 10 to 20 grams of plant protein and many are also vegan. Dishes include roasted garlic cauliflower soup, yellow dal curry bowl, vegetarian sausage and gouda oat bowl, and peanut tofu bowl. Choose from eight dishes once a week, every two weeks, or every four weeks. 

Cost: Veggie bowls are $8.99, oat bowls are $7.99 and soups are $4.99. Minimum order $70; free shipping after $100.

Online: mosaicfoods.com

Blue Apron

Blue Apron has been part of the meal delivery game for a long time and their expertise shows. Choose among two-serving, four-serving, wellness and vegetarian menus to pick the options that are right for you. We love that the meals typically take 40 minutes or less and include kid-friendly ingredients like baked chicken and pasta while exposing kids to different flavors like curry and chile-lime. With super easy-to-follow recipes, you can definitely get the kids involved in the cooking process. 

Cost: Meals cost $8.99-9.99/serving with free shipping

Online: blueapron.com

Gobble

Putting together dinner with Gobble literally takes just 15 minutes, as every ingredient is prepped and portioned for a one-pan meal. Busy families will also appreciate the ‘Sunday meal prep’ option where you’re shipped all you need to prep grab-and-go lunches in 90 minutes for the rest of the week. Gobble will appeal to parents who have zero time to get dinner on the table and meals for dietary preferences such as vegetarian, vegan, dairy-free and gluten-free are also available. Sample dishes include Pan-Seared Sirloin Steak with Roasted Fingerling Potatoes & Béarnaise Sauce or Crispy Chicken Sandwich & Napa Cabbage Slaw with Caraway Vinaigrette. 

Cost: Prices start at $11.99 per serving, plus $6.99 for shipping.  

Online: gobble.com

photo: iStock

Home Chef

Home Chef meal kits offer fresh, pre-portioned ingredients and easy-to-follow recipes delivered weekly. With a variety 19 different recipes that rotate on a weekly basis, most recipes include a "Customize It" option to accommodate any dietary needs or preferences. Skip a week any time you'd like, the meals are convenient and kid-friendly. The 15-minute meal kits include options like Honey Garlic Chicken with Broccoli and Carrots. Or, opt for more sophisticated meals from the culinary collection like Steak and Garlic Thyme Butter with balsamic Brussels Sprouts and Parmesan Twists. 

Cost: Meals start at $8.99/serving

Online: homechef.com 

Veestro

How about 100% plant-based, organic, non-GMO, chef-prepared entrees, soups, and juices that just show up at your front door whenever you want them to? Then look no further than this healthy bunch (bonus: they deliver nationally, too).

There are no, zero, zilch animal products of any kind, here, ever! Chick'n Nuggets with chipotle dipping sauce complete with veganaise will do the trick every time for your kiddos and no one will miss the meat. Veestro food is available a la carte, in full-on Meal Packs, and they also carry a surprisingly delicious weight loss menu plan. As with most vegetarian cuisine: most meals have nuts in them so be careful with a nut allergy, but all meals are completely dairy-free and don't contain other allergens.

Cost: Starting at $9.90/serving, free shipping on auto-delivery options

Online: veestro.com

Freshly

Freshly is a weekly subscription service delivering fresh (not frozen), chef-cooked meals that can be heated and served in three minutes. Unlike meal kits, all you need is a microwave, fork and plate (optional!) to get a satisfying lunch or dinner on the table. Think “nutritionist meets personal chef” vs. TV dinner when it comes to quality and flavor. 

With a food philosophy centered on less sugar, less processed and more nutrients, the menu features better-for-you versions of comfort foods with smart ingredient swaps. For example, Chicken Parm is coated in almond flour vs. bread crumbs and topped with marinara sauce sweetened with honey instead of refined sugars; Mac and Cheese is made with brown rice pasta and cheesy sauce blended with a purée of cauliflower and butternut squash; and Turkey Meatballs are packed with mushrooms and served over zoodles for a lower-carb alternative to pasta.

Cost: Customers can order 4 meals ($11.50/each), 6 meals ($8.99/each), 9 meals ($8.99/each) or 12 meals ($7.99/each) weekly.

Online: Freshly.com

photo: iStock

Green Chef

Healthy eating at home is the name of the game with Green Chef. Choose from three plans: Keto + Paleo, Balanced Living and Plant-Powered. Set up your deliveries to come weekly or less frequently if you prefer. Menus change every week and you'll enjoy options like Steak & Cheddar Melts, Salmon with Creamy Chimichurri, and Creamy Baked Penne Pasta.

Cost: Meals start at $11.99/serving

Online: greenchef.com

photo: Martha & Marley Spoon

Martha & Marley Spoon

Thanks to easy to follow instructions, even a beginning cook can figure out how to put together Martha Stewart-approved meals. However, you should expect to spend at least 45 minutes doing it. The meals taste great, and there are 20 recipes available per week —some are even specifically ‘kid-friendly.’ In addition, props to this one for the number of locally-sourced items. If you don’t keep much in your pantry, this will make your life a lot easier. For example, order a grilled chicken Caesar salad and you’ll receive everything you need to make it, except salt, pepper and olive oil. Surely you have that in your kitchen cabinet! That said, it's a lot of packaging. 

Cost: A family kit feeds four adults and the per portion price ranges from $6.99 to $8.49, depending on the plan you choose (the more dishes the lower the price) plus shipping of $8.99.

Online: marleyspoon.com

photo: Hello Fresh

Hello Fresh

The goal of HelloFresh is to bring the fun of cooking back into people’s lives by doing all the planning, portioning and shopping for in-season, sustainably-sourced, healthy and flavorful ingredients. HelloFresh prides itself on its delicious recipes with quick cook times; all your chopping, zesting and sautéeing will take less than 30 minutes. Family-friendly meals include Tomato Tortellini Bake, Ginger Plum Chicken and Pork Chops with Apple Rosemary Pan Sauce. We tried the Sausage and Spring Pea Risotto with lemon and parmesan. It was quite tasty, and prep amounted to mincing some shallots and quartering a lemon.

Cost: Opt for two to three meals per week from the Classic, Vegetarian or Family plans (which serve four people). Expect to spend about $10.75 per person per meal or $59 per week. Delivery is free.

Online: hellofresh.com

photo: Provenance

Provenance

Feeling a bit...sluggish? If you are looking for a health reset for your family this year, check out Provenance. Provenance provides clean, nutrient-dense meals that only require you to heat and eat—no cooking needed. All meals are gluten-, dairy- and refined sugar-free. In addition to meals, you can opt for a system reset with  Feel Good Fix—a three-day program of healing foods and revitalizing beverages to flush pro-inflammatory toxins and reboot the body’s systems.

Cost: No subscription is required. The Daily Essentials program starts at $52/day; the Feel Good Fix is $198. 

Online: provenancemeals.com

photo: Purple Carrot

Purple Carrot

Purple Carrot brings you plant-forward meals that are good for you and good for the planet. Good for vegans, vegetarians and flexetarians who want to introduce some more creative prep and flavors for plant-based eating. Choose from Quick & EasyHigh-ProteinGluten-Free or Chef’s Choice dinners and customize your choices to your liking. All meals are meat-free and easy to prepare. You can add on breakfast, lunch and snack items to get you through the week. Skip or cancel any time. 

Cost: Plans start at $9.99/serving

Onlinepurplecarrot.com

photo: Nurture Life

Nurture Life

Nuture Life has meals that work no matter your kid's age or stage, with options for kids as young as 10 months to meals for teens and adults. (Choose from menus for babies, toddlers, kids ages five to 12, and people 13 and older.)  Meals are made with organic, antibiotic-free ingredients and are delivered fresh, not frozen, in ready-to-microwave packages. We tried dishes for toddlers and loved the Cauliflower Mac and Cheese and the Chicken Biryani; Nurture Life also highlights "Picky Eater Faves" such as  the brand's Cheesy Zucchini Pomodoro. In addition to tasting good, every meal is nutritionist-approved, and comes with facts about the healthful aspects of different ingredients. 

Cost: Finger food for kids is $6.89/serving; entrees for kids are $7.99, and adult meals start at $10.99 a serving. Sides like Roasted Yukon Gold & Sweet Potatoes and Chive & Roasted Garlic Mashed Cauliflower Potatoes are also available for $9.99

Online: nurturelife.com

photo: Farmer's Fridge

Farmer’s Fridge

There’s basically no prep with Farmer’s Fridge. A variety of salads (examples include Smoked Cheddar Cobb, Southwest, Asian Chopped, North Napa, Buffalo Chicken Ranch) made with truly—and honestly, shockingly—fresh ingredients, come ready to pour into a bowl with well-paired and flavorful dressings. (No sad salads here, people.) Pasta dishes and grain bowls can be eaten hot or cold (we heated the pesto/pasta offering for an easy and tasty dinner one night) and snacks like Dark Chocolate Trail Mix and Cookie Dough Bites were gobbled up by both the kids and adults in the house. Farmer’s Fridge recently introduced a line of hot dishes called Plates—options include French Braised Chicken, Enchilada Roja and Falafel. Everything we had from Farmer’s Fridge was delicious; the freshness of the ingredients was for sure a major factor. Bonus: the packaging is really nice and reusable. 

Cost: Generous salads start at $8; plates are $9.95; snacks are $2.50 to $4.00, and you can even order an additional protein (grilled chicken, falafel bites) to add to a dish for $2.50. 

Online: farmersfridge.com

photo: Harlow's Harvest

Harlow's Harvest

Try this one for STEM fun in the kitchen with the kids, but note that you don't actually get the ingredients. However, you do get a nifty little shopping list for easy reference. Each recipe is incredibly kid-friendly: None of the three recipes we got required any cooking, though some parental supervision is still needed to oversee the cutting, boiling water, and other similar prep. The kit takes familiar flavors such as avocado, and adds a twist like nori, or sushi seaweed paper. In addition to recipes, Harlow's Harvest also includes STEM activities, a themed project, science facts about the more unusual ingredients, and an overarching message/takeaway point. That makes this kit also fantastic for children who want to get involved in the kitchen but also in the world around them.

Cost: You can pay $23 per month or save some money by signing up for a 6-month plan at $126 ($21 per month) or 12-month plan at $228 ($19 per month). First month is free through a promo.

Online: harlowsharvest.com

—Lambeth Hochwald & Kate Loweth

RELATED STORIES

Totally Chill: Ways to Have Fun & Stay Warm This Winter

Drive Time: Winter Road Trips for Families

Vegans Rejoice: 8 Noteworthy Spots to Eat